Łożyska samonastawne SKF - szwedzka jakość...
Łożyska samonastawne SKF to jedne z najpopularniejszych produktów, po które sięgają klienci na całym świecie. Czy warto inwestować w modele szwedzkiego producenta?
Łożyska samonastawne SKF
Właściwości techniczne
Łożyska samonastawne – dla jakich branż?
Łożyska samonastawne dostępne są najczęściej jako modele kulkowe jednorzędowe. Jako gotowe do zabudowy produkty, gwarantują prosty montaż. Ponadto charakteryzują się świetnymi parametrami, pozwalającymi na wykorzystywanie ich w każdej branży przemysłowej. Wystarczy dobrać odpowiedni model, by zapewnić bezawaryjną pracę maszyny.
Łożyska samonastawne SKF
W przypadku oferty szwedzkiej marki SKF, łożyska samonastawne dostępne są w wariancie kulkowym zwykłym z serii 62 i 63. Modele Y charakteryzują się przede wszystkim poszerzonym wewnętrznym pierścieniem i kulistą zewnętrzną powierzchnią. Dostępne są łożyska samonastawne różniące się między sobą elementami mocującymi. I tym samym marka SKF wyróżnia produkty wyposażone w:
- mocowanie za pomocą mocujących, inaczej dociskowych wkrętów
- mocowanie na wciąganej tulei
- mocowanie za pomocą mimośrodowego, mocującego pierścienia
- mocowanie z ciasnym pasowaniem
Łożyska samonastawne SKF ConCentra
Przystosowane do pracy przy zmiennym lub stałym kierunku obrotów. Charakteryzują się znacząco obniżonym poziomem zarówno hałasu, jak i drgań. Doskonale radzą sobie z eliminowaniem korozji ciernej. Świetnie sprawdzą się między innymi w kombajnach, żniwiarkach czy prasach wykorzystywanych do belowania.
Łożyska z mocującymi wkrętami
Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się tam, gdzie sam kierunek obrotów jest zmienny albo stały. Łożyska samonastawne ze wkrętami mocującymi dostępne są w wariancie charakteryzującym się konstrukcją podstawową lub wyposażone w pierścienie ocynkowane, lub jako modele wykonane ze stali nierdzewnej. Dwa ostatnie rodzaje przystosowane są do pracy w korozyjnym środowisku.
Łożyska z mimośrodowym, mocującym pierścieniem
Łożyska samonastawne tego rodzaju przystosowane są do pracy w aplikacji, w której kierunek obrotów jest stały. Doskonale sprawdzą się między innymi w maszynach rolniczych.
Łożyska samonastawne mające klasyczny wewnętrzny pierścień
Rozwiązanie dla aplikacji, w których wymaga się płynnej pracy od łożyska. Jest to model osadzany na wale z optymalnym ciasnym pasowaniem. Właściwie są to łożyska z serii 62 i 63, różniące się tylko i wyłącznie wypukłą zewnętrzną powierzchnią. Do zalet tego rodzaju łożysk wyposażonych w standardowy pierścień zewnętrzny, zalicza się przede wszystkim możliwość przenoszenia znacznie wyższych obciążeń osiowych, niż inne modele samonastawne.
Łożyska samonastawne wyposażone w stożkowy otwór
Łożyska tego rodzaju przeznaczone są do pracy w aplikacjach charakteryzujących się kierunkiem obrotu zmiennym lub stałym. Jest to rozwiązanie mocowane na tak zwanej tulei wciąganej.
Właściwości techniczne
Produkty samonastawne mają wiele zalet. Ze względu na swoją konstrukcję oraz różne możliwości w przypadku metody mocowania, zapewniają prosty i przede wszystkim szybki montaż. Ponadto doskonale kompensują wszelkie niewspółosiowości wstępne, dzięki zastosowaniu kulistej powierzchni. Jest to rozwiązanie trwałe, nawet gdy pracują w trudnych warunkach, ponieważ w ofercie dostępnych jest wiele możliwości uszczelniania. Do zalet łożysk samonastawnych SKF zalicza się również niski poziom drgań i hałasu – niższy niż w produktach proponowanych przez konkurencję.
Łożyska samonastawne – dla jakich branż?
Łożyska samonastawne SKF dedykowane są każdej branży przemysłowej, jeśli tylko pasują całkowicie do danej aplikacji. Najczęściej jednak wykorzystuje się je w rolnictwie, przemyśle spożywczym, transporcie bliskim, przy przeładunkach materiałów, a także w wentylacji i klimatyzacji. Z powodzeniem można montować je również w systemach przenośników, maszynach włókienniczych czy innych urządzeniach specjalistycznych, takich jak siłownie czy myjnie samochodowe.